Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.11.2014 18:00

PROJEKCE FILMŮ / KAUZA UHERSKÉ HRADIŠTĚ A ZPRÁVA O KRÁLI ŠUMAVY

Projekce filmů režisérky Kristiny Vlachové, která letos převzala cenu Ministerstva kultury ČR za svoji celoživotní tvorbu, se koná u příležitosti oslav výročí 17. listopadu 1989.

Film Kauza Uherské Hradiště popisuje případ tří vyšetřovatelů StB z Uherského Hradiště - Aloise Grebeníčka, Vladimíra Zavadilíka a Ludvíka Hlavačky, kterým se se režisérka Kristina Vlachová profesně zabývala přes 10 let. Tito tři muži byli stíháni za mučení politických vězňů od roku 1994. Časosběrný dokument nám připomene jednotlivé fáze tohoto případu, jsou zde zaznamenány cenné výpovědi mnoha bývalých politických vězňů, kteří se již vysílání tohoto filmu nedožili. Tento dokument by měl přispět k širšímu objasnění nelehkých otázek, týkajících se vyrovnávání naší společnosti s komunistickou minulostí

Dokument Zpráva o Králi Šumavy lze považovat za zprávu ve smyslu objektivního svědectví jen do jisté míry, ale právě proto autoři tento snímek takto nazvali. Chtěli totiž zdůraznit kontrast mezi záměrem podat pravdivé svědectví a výslednou podobou filmu, který je souhrnem různých životních postojů. Více než třicetileté pátrání režisérky Kristiny Vlachové a několik let trvající natáčení, na jehož konci měla být skutečná verze o mýtu "Krále Šumavy", totiž opět potvrdilo fakt, že dějiny jsou vždy dějinami konkrétních lidí, z nichž každý prožívá určitou dobu jiným způsobem. Hlavním příběhem doby tohoto filmu je život jednoho z Králů Šumavy Josefa Hasila, který žije již téměř půl století v USA. Jeho vyprávění, stejně jako zkušenosti ostatních aktérů, nám umožňuje setkat se s neohroženými, zbabělými i nejednoznačnými lidskými osudy, jejichž naléhavá nezaměnitelnost byla do dnešní doby podávána v podobě mýtů a to v rovině vztahů osobních, rodinných a v neposlední řadě společenských, jak o tom svědčí mimo jiné legendární kniha i film Král Šumavy. 

Kristina Vlachová, nar. 1943, občanským jménem Jana Slánská, absolventka ČVUT (katedra Radio, film, televize) a FAMU (v l. 1967-1971 žačka doc. Milana Kundery,  katedra Dramaturgie a scénáristiky hraného filmu). Později spolupracovnice Věry Chytilové  (autorka námětu a spoluautorka scénáře celovečerního hraného filmu Hra o jablko). V období  Anticharty se  s Chytilovou názorově rozešla. Za normalizace zaměstnána v nakladatelství Orbis a Panorama (v redakci omalovánek a vystřihovánek, kde dávala práci tzv. „zakázaným autorům“, především na cizí jména). Když podepsala Petici za propuštění politických vězňů a poté odmítla podepsat Antichartu, následoval odchod z nakladatelství do několika podřadných povolání. Po pádu komunismu "morálně rehabilitována za křivdy spáchané komunistickým režimem". V r. 1990 vyhrála konkurz na místo dramaturgyně  Filmového studia Barrandov.  Členka Rady Českého rozhlasu, nezávislá investigativní novinářka, spolupracovnice Rádia Svobodná Evropa (Hlasy a ohlasy), režisérka a scénáristka investigativní publicistiky (Nadoraz, Klekánice, Intolerance?, Tady a teď) a analytických dokumentů veřejnoprávní České televize (Jáchymovská stigmata, Řekl jsi ďáblovi NE?, Zpráva o Králi Šumavy - nejen Josefu Hasilovi, Začít spolu,Věž smrti, Kauza Uherské Hradiště, Dračí setba, Poselství Jana Palacha). Šestkrát oceněna TRILOBITEM  FITESU. Některé z filmů lze objednat v programu „Jeden svět na školách“. Ocenění za dokument: KAGOSHIMA 1992 , Cena producenta MONTENEGRO 2010 a j. V r. 2004 - 2006 producentka, scénáristka a režisérka Ústavu pamäti národa v Bratislavě (Cesty nádeje, Jáchymovské peklo). Cena„samozvanců“Andreje |STANKOVIČE 2004. IGRIC Slovak Republik 2007.FEMINA GRANDE 2009. Cena Jana BENEŠE 2011. ZLATÁ LÍPA  2011. CENA MINISTERSTVA KULTURY ČR  ZA PŘÍNOS  V OBLASTI  KINEMATOGRAFIE  A  AUDIOVIZE ( za filmové a televizní dokumenty, jež významně přispěly k vyrovnávání se s nacistickou a komunistickou minulostí českého a slovenského národa) 2014.

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

20.11.2014 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala