Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.9.2011 11:00

SETKÁNÍ S YEHUDOU BACONEM

Nenechte si ujít setkání s významným umělcem s československými kořeny Yehudou Baconem a iniciátorkou jeho výstavy Lenou Aravou Novotnou.

Setkání s Yehudou Baconem proběhne v rámci doprovodného programu k jeho první české retrospektivní výstavě s názvem NÁVRATY, která je v Českém centrum Praha k vidění do 30. září. Dílo Yehudy Bacona je odrazem bohatství jeho života a zkušeností, které ho formovaly – osobní zkušenost s hrůzami holocaustu, studium v Jeruzalémě i velkých evropských metropolích, setkání s předními osobnostmi výtvarného a filozofického světa.

Yehuda (Jiří) Bacon se narodil v tradiční židovské rodině v Ostravě, v předválečném Československu v roce 1929. V roce 1942 byl nucen odjet s rodiči do Ghetta Terezín, kde se pod vedením slavných učitelů, jako byli Otto Ungar, Bedřich Fritta, Leo Haas či Karel Fleischmann, nadchl pro malířství a malířské vlohy objevil i sám v sobě.

Nadšení pro kresbu a malbu ho neopustilo ani po šokujících zkušenostech z Osvětimi a z pochodů smrti, které přežil. Kromě malířství, kde ho nejvíce oslovila kresba a následovně i technika litografie, působil Yehuda jako učitel umění nejprve na Škole Brandeis v Jeruzalémě a později i na slavné Akademii Bezalel v Jeruzalémě, kde se od roku 1959 stal řádným členem pedagogického sboru a dlouhá léta vedl katedru litografie.

Od 2. poloviny 50. let představil Yehuda Bacon své dílo v rámci samostatných i kolektivních výstav nejen v Izraeli, ale i v zahraničí. Jeho obrazy se staly součástí významných světových sbírek, především v Izraelském muzeu a v památníku Jad Vašem v Jeruzalémě, v Britském museu a ve Victoria and Albert Museum v Londýně či v The Magnes Collection of Jewish Art and Life v Berkeley a v  Knihovně Kongresu ve Washingtonu v USA. Od roku 2009 funguje v německém městě Würzburg nadace, která spravuje a archivuje podstatnou část jeho díla.

VSTUP ZDARMA.

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

9.9.2011 11:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala