Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.4.2010 18:00

SKLADATELSKÁ KUCHYNĚ IV.

Hosty čtvrtého z cyklu večerů se soudobými skladateli mladší generace budou skladatel Michal Nejtek a klarinetista Irvin Venyš.

Jací jsou lidé, kteří se dnes věnují „podezřelé“ činnosti komponování hudby? Odkud se berou hudební nápady a jaké šance a prostředky má současná hudba, aby si našla své posluchače?

Na tyto a další otázky se snaží odpovědět série debat s hudebními skladateli mladé generace, které pro České centrum Praha ve spolupráci s orchestrem Berg připravila hudební publicistka Dita Kopáčová Hradecká.

Michal Nejtek (*1977) absolvoval Konzervatoř v Teplicích (klavír) a Hudební fakultu AMU v Praze (skladba). Píše symfonickou i komorní hudbu, věnuje se scénickým projektům. Obdržel objednávky na nové kompozice od festivalů Donaueschinger Musiktage, Varšavský podzim a Klangspuren. Spolupracuje se skupinou The Plastic People Of The Universe, hraje na klavír a klávesové nástroje v souborech AGON, Face Of The Bass a David Koller Band. Věnuje se i hudbě pro divadlo. Za hudbu k divadelní performance Exit 89 (Divadlo Archa, 2008) byl nominován na cenu Alfréda Radoka. Byl pedagogem na Konzervatoři v Teplicích, nyní učí na VOŠ Jaroslava Ježka dějiny jazzu. Skládání a hraní hudby považuje za něco na způsob dobrodružné procházky džunglí.  

Irvin Venyš je právem řazen k nejvýraznějším umělcům mladé české generace. Absolvoval Konzervatoř v Brně u prof. B. Winklera, posléze Hudební akademii múzických umění v Praze u profesorů Jiřího Hlaváče a Vlastimila Mareše, kde nyní pokračuje v doktorandském studiu. Venyš je držitelem mnoha ocenění ze světově uznávaných soutěží - Pražské Jaro, Pacem in Terris Bayreuth, EBU New Talent, Paříž, Zurich, Madeira. Pozoruhodný je přesah jeho hudebních aktivit, od klasického klarinetového repertoáru přes extrémně náročné skladby 20. a 21. století. Spolupracuje s předními světovými sólisty a dirigenty, mj. Radovan Vlatkovič, Zakhar Bron, Peter Czaba, Igor Ardašev, Libor Pešek, Ralph Gothoni. Za zmínku stojí i rozsah jeho hudebního vzdělání. V poslední době nahrával například pro Český Rozhlas, Českou Televizi, Mitteldeutsch Rundfunk, či Arco Diva. 

Orchestr Berg je špičkové mladé těleso, které přináší svěží vítr na českou hudební scénu – uvádí divácky atraktivní a inovátorské projekty, které kladou důraz především na současnou hudbu a hudbu 20. století. Tu kombinuje například s divadlem, filmem, baletem, pantomimou, videoartem, výtvarným uměním, vystupuje často mimo tradiční sály. Prostřednictvím pravidelných objednávek nových děl u českých skladatelů především mladé generace pomáhá vytvářet nové hodnoty a investuje do budoucnosti hudby a umění. V současné době má na svém kontě již desítky světových premiér, ale také mnoho českých premiér vynikajících světových autorů. Ke koncertní činnosti orchestru patří vystoupení na mezinárodních festivalech a významných domácích pódiích. Orchestr Berg založil v roce 1995 dirigent Peter Vrábel, který je dodnes jeho uměleckým vedoucím

Více o orchestru naleznete ZDE.

  

  

  

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

28.4.2010 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala