Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.3.2013 18:00

SOFIINA VOLBA PO ČESKU

Přednáška Judity Matyášové v rámci doprovodných akcí letošní Ceny Arnošta Lustiga, České centrum Praha 21. 3. 2013 v 18.00.

 

Projekt “Sofiina volba po česku“ mapuje osudy 150 židovských dětí z Československa. Podobně jako Styronova Sofie i jejich rodiče museli vybrat  jen jednoho z potomků a poslat ho do bezpečí.  Děti vycestovaly v říjnu 1939 do Dánska, odkud v roce 1943  musely uprchnout do Švédska. Při útěku mezi sebou ztratily kontakty a po válce se rozjely do všech stran. V lednu 2011 Judita Matyášová, publicistka a badatelka Vojenského historického ústavu v Praze, zjistila, že se děti neviděly 70 let. Vyhledává je po celém světě. Na přednášce představí osudy, které objevila v Čechách, Dánsku, Švédsku a v Izraeli.

 „Arnošt Lustig pro mě byl vždy příkladem člověka, který se nebál riskovat ve správnou chvíli. Mnohokrát v sobě našel odvahu postavit se zlu čelem. Čtenáři textů Arnošta Lustiga s ním prožívají okamžiky nelehkého rozhodování, které může znamenat život či smrt. Zároveň si plně uvědomují, že život nikdy není černobílý.

Před podobnou volbou stáli rodiče dětí, které vycestovaly do Skandinávie. Našli v sobě odvahu a díky ní zachránili dětem život. Statečnost a chuť pomáhat měly také pěstounské rodiny v Dánsku, které dětem poskytly nový domov. Bez pomoci mnoha desítek lidí by naše děti čekal stejně krutý osud jako tisíce Židů.

Měly však štěstí, jejich život zůstal zachován a tak mohly založit vlastní rodiny. V každé z nich žije tento příběh dál. Věřím, že je inspirující nejen pro nás, ale i pro příští generace. Dává nám totiž jasnou zprávu o tom, že i v těch nejtěžších dobách jsou lidé, kteří otevřou své srdce a své domovy pro toho, kdo je v nesnázích“  říká Judita Matyášová, autorka projektu

 Přednášku pořádají České centrum Praha a Česko-izraelská smíšená obchodní komora.

 

Více informací na www.czechsophieschoice.com

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

21.3.2013 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala