Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.4.2010 - 20.6.2010

SPRING OF FREEDOM

České centrum Praha je partnerem výstavy SPRING OF FREEDOM, která se koná na Staroměstské radnici Prahy 1 - Sál architektů, 4. patro. VSTUP ZDARMA.

Spring of Freedom prezentuje 87 architektonických návrhů na výstavbu zastupitelského úřadu České republiky ve Washingtonu. Výstava vznikla v rámci architektonické soutěže, zadané Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Představuje širokou škálu názorů na současnou architekturu a postavení naší země ve světě.

Přes zřejmou snahu o originální uchopení a zvládnutí daného úkolu, projekty většinou nedosáhly požadované úrovně jak v dispozičním řešení, tak i v technickém provedení. Do druhého kola postoupily pouze čtyři návrhy, z nichž tři se umístily v tomto pořadí: první místo obsadil návrh ateliéru Chalupa architekti s.r.o., druhé Lennox architekti, s.r.o. a třetí Kuba & Pilař architekti, s.r.o.

Vítězný návrh zaujal porotu inspirativní výtvarnou koncepcí interiéru i exteriéru a poetickým výrazem. Půdorysné řešení ve tvaru „Y“ dobře zapadá do okolní krajiny a nápaditě odděluje jednotlivé funkční zóny: pracovní a reprezentační. Díky různému řešení fasád a jejich promyšlenému použití architektura přímo vybízí k přátelskému setkání a výměně názorů. Navržené velvyslanectví je umístěné v krásném prostředí, na tiché stávající parcele mezi ulicí Spring of Freedom a bujnou vegetací parku Rock Creek. Právě tato poloha dává možnost nově vzniklé architektuře vyniknout a zaujmout návštěvníka půvabem zeleně a čistotou architektury. Vytvářet novou architekturu je jako psát dějiny. Svojí vstřícností a otevřeností může tato architektura v budoucnosti přispět k posílení dobrých vztahů mezi Českou republikou a zahraničím.

Reportáž České televize o výstavě naleznete ZDE.

Místo konání:

Datum:

Od: 1.4.2010
Do: 20.6.2010

Organizátor:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Útvar rozvoje hl. m. Prahy


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala