Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.11.2014 18:00

TANEC S NEPŘÍTELEM

Přijďte se seznámit se zajímavou knihou TANEC S NEPŘÍTELEM, kterou osobně představí její autor - holandský spisovatel Paul Glaser. V nizozemštině, tlumočeno do češtiny.

Paul Glaser se narodil 1947 v nizozemském Maastrichtu jako nejstarší z pěti dětí. Je ženatý a má tři dcery. Pracoval jako manažer a ředitel několika vzdělávacích a zdravotnických institucí. Dávní předkové Paula Glasera pocházeli z Čech. Jeho prapraděd Berent David Glaser se narodil roku 1722 v Praze. Kniha TANEC S NEPŘÍTELEM podává svědectví o nedávné minulosti. Jedná se o skutečný příběh, který je třeba předávat dál. Publikace vyšla vedle autorovy rodné nizozemštiny v mnoha dalších jazycích.

Anotace knihy: Paul Glaser objeví během návštěvy Osvětimi mezi vystavenými exponáty kufr z Nizozemska se svým jménem. Rozhodne se, že začne pátrat po válečné minulosti své rodiny. Postupně odhalí neuvěřitelný příběh sestry svého otce, tety Roosje. Našel její deník, mnoho fotografií, filmy, dopisy a písně. Roosje byla úspěšná učitelka tance. Když vypukla válka, začal její manžel sympatizovat s nacisty a svou židovskou ženu udal. Roosje byla zatčena a poté vězněna v několika koncentračních táborech. Kousek po kousku skládáme Roosjin utajený život jako stavebnici. Je to příběh silné, citlivé a nebojácné ženy, která si přes všechna protivenství zachovala životní optimismus. Nezlomily ji ani děsivé zkušenosti z koncentračních táborů. Ve svém deníku, ze kterého tato kniha vychází, Roosje napsala: „Abych uchovala vzpomínky na ztracenou minulost, píšu o svém životě knihu. Potřebuju minulost, abych mohla žít budoucnost.“

Trailer k uvedení knihy TANEC S NEPŘÍTELEM v češtině:

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

13.11.2014 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala