Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.11.2013 19:00 - 21:00

TÝDEN EDVARDA MUNCHA

Promítání i komentované prohlídky. Ve spolupráci se Skandinávským domem se v Českém centru Praha uskuteční přednáška o tomto výjimečném malíři.

Krvavé nebe a hrůzou zdeformovaná tvář. Výkřik. Tak Edvard Munch (1863–1944) pojmenoval svůj nejslavnější obraz, který vznikal dlouhých sedmnáct let a stal se jedním z nejslavnějších výtvarných děl všech dob. V letošním roce se slaví 150. výročí narození tohoto severského malíře, a Skandinávský dům proto ve spolupráci s Norským velvyslanectvím v Praze, Českým centrem Praha, Akademií výtvarných umění, Městskou knihovnou v Praze a Národní galerií v Praze pořádá festival Týden Edvarda Muncha. Od 27. do 30. 11. 2013 nabídne festival rozmanitý program pro širokou i odbornou veřejnost. 

Život Edvarda Muncha byl vskutku barvitý a mnohdy zasmušilý. Jak Munchův život ovlivnil jeho dílo? Co vyjadřuje jeho legendární obraz Výkřik? K jakým obrazům a motivům se stále vracel? Odpovědi na tyto i mnohé další otázky a zajímavosti přinese přednáška Petry Pettersen, kurátorky Muzea Edvarda Muncha v Osli, o životě a díle slavného norského malíře. Součástí přednášky bude také prezentace české výpravné publikace Být sám, která vyšla u příležitosti 100. výročí Munchovy pražské výstavy v roce 1905. Knihu představí, úryvky přečte a do kontextu Munchova života a díla uvede překladatelka a spoluautorka knihy Jarka Vrbová. Současně bude prezentován také komiks Munch norského spisovatele Steffena Kvernelanda. 

 

Konference: Edvard Munch v souvislostech

28. 11. 2013 9:30‒16:30 Akademie výtvarných umění (U Akademie 4)

Konference se zaměří jak na uměleckou stránku Munchova díla v podání významných kunsthistoriků – Petry Pettersen, kurátorky Muzea Edvarda Muncha v Oslu, Lidie Gluchowské z Univerzity v Zelené hoře (Polsko) a Otty M. Urbana z Akademie výtvarných umění v Praze, tak na další aspekty: překladatelka Jarka Vrbová pohovoří o překladu Munchových deníků do češtiny, norský spisovatel Steffen Kverneland představí svůj zbrusu nový obsáhlý komiks Munch, Jan Erik Holst z Norského filmového institutu se zaměří na vztah Muncha a kinematografie a Jiří Lauterkranc se věnuje problematice restaurování uměleckých děl. 


Promítání filmu Edvard Munch

28. 11. 2013 19:00 Městská knihovna v Praze (Mariánské náměstí 1)

Životopisný film Edvard Munch (1974, Norsko / Švédsko / Velká Británie, 164 minut) britského režiséra Petera Watkinse sleduje Munchova mladá léta a zrání v předního představitele expresionismu. Nabízí esteticky působivou, hlubinnou sondu nejen do Munchovy psychologie, ale zdařile vykresluje také společnost Kristianie (dnešní Oslo) konce 19. století. 

 

Komentovaná prohlídka: Za obrazy Edvarda Muncha

30. 11. 2013 15:00 Veletržní palác – Národní galerie (Dukelských hrdinů 47)

Komentovaná prohlídka se kromě Munchových obrazů vystavených v Národní galerii dotkne také pražské výstavy v roce 1905, díky níž se Munch proslavil v českém prostředí, a obrazů českých malířů, které Munchova díla inspirovala. Součástí prohlídky bude také promítnutí dvou krátkých filmů o životě a díle Edvarda Muncha. Provází kurátorka sbírky moderní světové malby PhDr. Olga Uhrová. 

 

Podrobný program přehlídky najdete zde 

Skandinávský dům působí jako kulturně vzdělávací centrum, jehož hlavním cílem je prezentace kultury zemí evropského Severu (Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Litva, Lotyšsko, Norsko, Švédsko) v České republice. Za tímto účelem pořádá rozmanité kulturní akce (přednášky, literární besedy, filmová promítání, výstavy, hudební akce), provozuje informační webové stránky a knihovnu severské literatury.

 

 

 

Místo konání:

Datum:

27.11.2013 19:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala