Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.5.2014 19:00 - 21:00

VZPOMÍNKA NA LIDICE

Vzpomínkový večer věnovaný Lidicím, kterému bude přítomna jedna z mála přeživších paní Jaroslava Skleníčková. Pouze v angličtině.

Jaroslava Skleničková se narodila v roce 1926 v Lidicích. Dětství strávila díky povolání svého otce šéfkuchaře střídavě na několika místech v Čechách a na Slovensku. Dne 10. června 1942, necelé tři měsíce po jejích šestnáctých narozeninách, byl v rámci vyhlazení Lidic její otec zastřelen. Spolu s matkou a o tři roky starší sestrou Miloslavou byla deportována do koncentračního tábora Ravensbrück, který naštěstí všechny tři přežily a vrátily se do rodné země.

V nakladatelství Prostor jí v roce 2010 vyšla vzpomínková kniha Jako chlapce by mě zastřelili. Kniha byla přeložena do angličtiny pod názvem  If I had been a boy, I would have been shot… V audioverzi ji namluvila česko-britská herečka Veronika Hyks. V průběhu večera si budete moct poslechnout úryvky nejen z její knihy, ale i z dalších děl inspirovaných Lidicemi od významných spisovatelů a básníků jako jsou Cecil Day Lewis, Hallidor Laxness, Edna St Vincent Millay, Heinrich Mann, Laurie Lee, Louise Doughty nebo Joseph Hůrka. Večera se zúčastní i Tomáš Kraus, syn Františka Krause, který byl mezi 30 židovskými terezínskými vězni, kteří kopali lidickým obětem hroby.

Vzpomínkový večer připravil David Vaughan ve spolupráci s Českým rozhlasem Radio Praha, které zajišťuje zahraniční vysílání Českého rozhlasu. 

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

29.5.2014 19:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala