Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.12.2013 - 31.1.2014

Vše, co umím, je umění

Výstava představuje instalace, kresby, malby, video díla, fotografie, performance a dokumenty vytvořené současnými bulharskými umělci za posledních 20 let.

Již od 60. let minulého století se umělci zaobírají otázkou, kam patří umění v síti společenských vztahů. Trh, kulturní politika i umělecké instituce spolu soupeří v tom, kterak použít umění jako nástroj, kterak mu přidat hodnotu tím, že se využije jeho společensky prospěšná funkce či se uplatní jako slibná investice. Umělci si vždy byli vědomi tohoto stavu a bez ohledu na to, zda se jim to zamlouvá či nikoliv, stále více vnímají a přemýšlejí o své roli umělce, či spíše umělce vytvářejícího hodnoty v systému směny zboží.

Umělecké dílo či tvůrčí činnost vytvářejí spolu se svými hodnotami nestálý, obtížně uchopitelný koncept, který má tu schopnost, že buď nabude plného materiálního pragmatismu nebo se rozplyne v beztížné abstrakci. Z perspektivy umělcovy vlastní tvůrčí činnosti se hodnota tvůrčího procesu rozplývá na symboly a spekulace, ať už relativní či prostě vypůjčené ze zděděných norem a představ o umění a žijících ze svých vlastních mýtů, předsudků či komplexů.

Při hledání odpovědi na otázku, kde má tvůrčí práce své místo, se dělání umění stává uměním, úvahy o hodnotě umění jsou hodnotou umění, odkazy na umění jsou uměním, popis nějakého uměleckého díla je samo o sobě uměleckým dílem...

Vystavující umělci: Rada Boukova, Lučezar Bojadžiev, Gavazov, Pravdoljub Ivanov, Vikenti Komitski, Lubri, Ivan Moudov, Bora Petkova, Borjana Rossa / Oleg Mavromatti, Rassim, Dimitar Solakov, Kamen Stojanov, Kosta Tonev, Dimitar Šopov, Blood Becomes Water

Kurátor: Vera Mlečevska

Ve spolupráci Českého centra Sofie, Českého centra Praha,a Bulharského kulturního institutu v Praze, MeetFactory a Gaudenz Ruf Award.

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

Od: 13.12.2013
Do: 31.1.2014

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala