Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

AD HOC! / UMĚNÍ FINSKÉHO PLAKÁTU

Od 4. do 26. října je v Českém centru Praha k vidění to nejlepší ze současného finského plakátu. Kurátorem je známý grafický designér Pekka Loiri. Součást Designbloku 2012.

Skandinávský design má tu nejlepší tradici, a ten grafický není výjimkou. Nápadité motivy a silné barevné kombinace můžete obdivovat na výstavě současného finského plakátu, kterou v říjnu hostí České centrum Praha.

Výstava AD HOC! představí aktuální trendy v jednom z nejviditelnějších odvětví designu: plakátu. Byla vytvořena ve spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně a výběr plakátů je dílem známého finského grafického designéra Pekka Loiri. Celkem bude k vidění asi 80 plakátů od zavedených jmen jako je Kari Piippo, Jukka Veistola, Aimo Katajamäki, Hilppa Hyrkäs, Ilkka Kärkkäinen, Esa Ojala, ale také od nastupující generace mladých designérů, z nichž budou zastoupeni například Pekka Piiippo, Antti Raudaskoski, Jenni Kuokka.

Kurátor Pekka Loiri k finskému designu říká: „Finský grafický design vyrůstá ze stejných kořenů a ze stejné půdy jako jiná odvětví finského a skandinávského designu. Drsné podmínky života v severských zemích vedly k zaměření na funkčnost předmětů, na zdobení objektů zbýval jen omezený prostor. Avšak v člověku je věčná chuť a touha po kráse. I finští umělci se inspirovali secesí, která ve zdejší specifické podobě ovlivnila zárodky grafického designu. Současný finský grafický design se zdá hodně ovlivněný nadnárodními vizuálními fenomény. Přesto žádné dílo nevzniká mimo svůj prostor a čas a je důležité si minulé a současné trendy uvědomovat k pochopení těch nastávajících.“

Výstava, která se koná pod záštitou velvyslankyně Finska, J.E. Päivi Hiltunen-Toivio, vznikla ve spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Partnerským projektem je mezinárodní výstava studentského grafického designu MYSTERY, která probíhá od 25. 9. do 14. 10. v Galerii Altán Klamovka a od 4. do 26. 10. v Maďarském institutu Praha. 

České centrum Praha uvádí výstavu v rámci Designbloku 2012, který se letos odehrává v centru Starého města. Do Rytířské ulice na AD HOC! to tedy nebude daleko.

Autoři zastoupeni na výstavě: Tapani Aartomaa, Timo Berry, Hilppa Hyrkäs, Aimo Katajamäki, Jenni Kuokka, Ilkka Kärkkäinen, Pekka Loiri, Santtu Mustonen, Esa Ojala, Kari Piippo, Pekka Piippo, Antti Raudaskoski, Antti Uotila, Kyösti Varis, Jukka Veistola,  Klaus Welp

VÍCE INFORMACÍ: 

Jitka Jurková
České centrum Praha
T: 
728 586 854
E: jurkova@czech.cz

ČESKÁ CENTRA

________________________________________________________________________ 
Posláním Českých center je posilovat dobré jméno České republiky ve světě a prosazovat českou kulturní scénu na mezinárodním poli ve všech odvětvích - výtvarné umění, architektura, design, móda, scénická umění, film, hudba, literatura.  Jejich síť představuje 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech. Jsou příspěvkovou organizací MZV ČR. České centrum Praha je součástí sítě Českých center.

Podpora českého výtvarného umění v zahraničí patří mezi stěžejní aktivity Českých center. Vedle tradičních a již známých jmen se stále více zaměřují na prezentaci mladé umělecké scény, která získala prestižní česká ocenění a má velkou šanci zaujmout v prestižních zahraničních galeriích. Českou účast na mezinárodních veletrzích výtvarného umění v zahraničí doplňují doprovodnými programy.

Více informací:
ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikace,  komunikace@czech.cz
Ivana Síglerová 
T: 234 668 251
M: 725 890 029
--- 
Petra Jungwirthová
T: 234 668 237
M: 725 890  030