Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

ČESKÁ CENTRA PRO DESIGNBLOK 2014

České centrum Praha pro nadcházející mezinárodní přehlídku Designblok 2014 připravilo dvě výstavy. VOYAGE FROM LONDON (7. – 12. 10. 2014) a WOLPERTINGER RUNAWAY (7. – 25. 10. 2014).

VOYAGE FROM LONDON / Na prestižní přehlídce International Fashion Showcase (IFS), která probíhala současně s London Fashion Week, se letos na jaře představilo celkem čtrnáct tvůrců ze střední Evropy.  Ambicí projektu s názvem  Voyage Through Central Europe bylo přiblížit světové veřejnosti mladé tvůrce ze „zemí za bývalou Železnou oponou“.  Česká republika se v této míře a rozsahu prezentovala na IFS vůbec poprvé. O výraznou českou účast se zasadilo České centrum Londýn ve spolupráci s Czech Fashion Council pod kurátorským vedením Olo Křížové, zakladatelky této rady, která pro londýnskou přehlídku vybrala díla šestice mladých českých návrhářů, jejichž tvorba se pohybuje za hranicí vizuálního umění a fashion designu. Jednotící tvůrčí linií tvorby Petry Ptáčkové, Hany Frišonsové, Jany Mikešové, Pavla Berkyho a skupiny Awkward (Lucie Jelínková a Monika Nováková) je neotřelost kombinací tradičních materiálů s moderními technologiemi, podtrhující styl a osobní příběh každého z návrhářů. Všichni dnes patří k uznávaným osobnostem mladé české módní scény. „Stěžejním instalačním prvkem výstavy bude vedle modelů i obrazová dokumentace. Premiérově se představí film Jakuba Jahna z IFS 2014 v Londýně“, uvedla Olo Křížová. 

Doprovodný program doplní pop-up shop s módními produkty vystavujících designérů a celou instalaci bude provázet pásmo filmů vybraných z posledního LONDON FASHION FILM FESTIVALU.

S Olo Křížovou se mohou návštěvníci Designbloku 2014 setkat v galerii Českého centra Praha na vernisáži výstavy v úterý 7. října 2014 v 19.00 nebo na debatě o módě v rámci cyklu FASHION TALK ROOM ve čtvrtek 9. října 2014 v 17.30.

WOLPERTINGER RUNAWAY / Ateliér šperku na mnichovské Akademii výtvarných umění přitahuje studenty z celého světa. Putovní výstava WOLPERTINGER RUNAWAY představuje umělecký vývoj sedmi absolventů a studentů v jejich domovských zemích. Před prezentací v Českém centru Praha ji bylo možné zhlédnout v roce 2013 v galerii Gallery Baum v Jižní Koreji a ve Vice Versa Gallery ve švýcarském  Lausanne. 

Výstava představuje novou generaci šperkařů z několika zemí, které spojuje společné působiště v Mnichově. Toto bavorské město se v posledních desetiletích stalo centrem současného šperku na světové úrovni, a to díky každoročně pořádané výstavě "Schmuck", kvůli níž sem přijíždějí nejdůležitější kurátoři, galeristé a sběratelé z celého světa. 

Mnoho ze světových šperkařů se v Mnichově usadilo a vytvořilo unikátní uměleckou scénu. Na výstavě WOLPERTINGER RUNAWAY bude díky tomu možné poznat nejnovější tendence současného šperku v mezinárodním kontextu.
Kurátorkou WOLPERTINGER RUNAWAY je korejská umělkyně Eunmi Chun. Ve své domovině studovala nejprve matematiku, potom šperk a kov. Později přijela do Mnichova, kde pod vedením profesora Otta Künzliho dokončila studia na Akademii výtvarných umění. Při výrobě šperků pracuje se zvířecí kůží i lidskými vlasy. Pro její práci je typická kombinace asijského smyslu pro detail a jemné řemeslo s koncepčním směřováním Evropy.

Martin Papcún, jeden z pořadatelů výstavya zároveň jeden z vystavujících umělců, vysvětluje název výstavy: „Vychází z bavorského mystického zvířete Wolpertinger, což je něco jako zajíc s parůžky a dalšími genetickými anomáliemi. Wolpertinger touto výstavou symbolicky utíká z Mnichova do světa. Je to taková metafora na šperkaře, kteří v Mnichově žijí a touto výstavou představují svoji práci (a práci svých kolegů) v zemích, odkud do Bavorska přišli.“

Vystavující umělci: Alexander Blank, Babette Boucher, Eunmi Chun, Junwon Jung, Martin Papcún, Nicola Scholz, Mirei Takeuchi.

Kurátorka: Eunmi Chun

---

Kontakty pro novináře

Česká centra – ústředí:
Petra Jungwirthová,
tisková mluvčí Českých center
jungwithova@czech.cz
T: + 420 725 890 030

 ČESKÁ CENTRA


Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

Česká centra pro oblast výtvarného umění:  

  • V roce 2013 jsme realizovali více než 300 akcí z oblasti výtvarného umění.
  • Iniciujeme a podporujeme projekty českých umělců v zahraničních galeriích.
  • Ve vlastních výstavních prostorách prioritně představujeme současnou výtvarnou scénu s propojením na místní umělce a instituce.
  • Realizujeme kurátorské cesty a cesty novinářů ze zahraničí do ČR.
  • Podporujeme rezidenční pobyty českých umělců do zahraničí.
  • jsme partnery Ceny Jindřicha Chalupeckého a řady dalších prestižních ocenění.
  • Podporujeme českou účast na mezinárodních veletrzích výtvarného umění a realizujeme doprovodné programy (diskuse, workshopy…).