Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

ČESKÉ CENTRUM PRAHA / JARNÍ SEZONA 2012

Nabízíme vám stručný přehled výstav, na které se můžete v galerii Českého centra Praha v první polovině letošního roku těšit.

 

LEDEN / CENTIMETR ZA DEN

Tématem společné výstavy autorek Leny Knilli a Jany Kasalové je orientace v prostoru, lidské směřování a osobní vztah k místům, ve kterých se autorky narodily, nebo ve kterých prožívají nebo prožívaly část své existence. Praha je jejich komunikační prostor, a to i přestože každá z autorek pochází z jiného prostředí. Výstava vznikla jako společný projekt Českých center Praha a Vídeň a Rakouského kulturního fóra.

ÚNOR / NEBE, PEKLO, HRÁCH (VEGETÁLNÍ IMAGINACE) 

Výstava, která vzniká ve spolupráci s Českým centrem v Paříži, reflektuje tvorbu Francouze a českého rodáka Yana Zelenky, který si vydobyl svoje místo ve světě francouzského vizuálního umění. Svoji tvorbu představí v Praze poprvé a zaměří ji zejména na svá poslední díla. Podtitul výstavy Vegetální imaginace skýtá návštěvníkům mnoho prostoru pro vlastní fantazii…

BŘEZEN / UKRAINE NOW! 

Prezentace současného výtvarného umění Ukrajiny představí ukázku tvorby významných současných autorů, jako jsou, Petro Bevza, Anna Naduna či Gleb Vysheslavskyi. Kurátorem výstavy je zástupce generálního ředitele Národního uměleckého muzea Ukrajiny Mykola Skyba. UKRAINE NOW! vznikla ve spolupráci s Českým centrem v Kyjevě a pod záštitou velvyslanectví Ukrajiny v ČR velvyslanectví ČR na Ukrajině. V rámci festivalu Jeden svět připravujeme k výstavě zajímavý doprovodný program. 

DUBEN / SOUČASNÉ RUSKÉ UMĚNÍ

Ve spolupráci s Českým centrem Moskva se v Praze představí reprezentativní výběr ze současného ruského umění, které pro galerii Českého centra Praha vybere kurátor a současný ředitel Státního centra současného umění v Rusku pan Bažanov. V následujícím roce vystaví v prestižní moskevské galerii svá díla čeští umělci. 

KVĚTEN / ION BARLADEANU

V loňském roce byl na festivalu Jeden svět představen s nebývalým úspěchem rumunský dokument o umělci, žijícím na ulici, Ionu Barladeanovi. Diváky zaujal nejen jeho osud, ale zejména neotřelé koláže v úsměvném osobitém stylu. Umělce pohybujícího se na okraji společnosti objevil galerista Dan Popescu a zasadil se o proslavení jeho pop-artových děl v zahraničí. Česká centra nechtějí zaostávat za světovou konkurencí, a tak přivezou díla tohoto kontroverzního umělce také do Prahy. Výstava vznikla s podporou Českého centra Bukurešť a Rumunského kulturního institutu.

KVĚTEN / ŽIJEME LONDÝNEM & CZECH OPEN 2012 / DISORIENT EXPRESS LONDON – PRAGUE 2012

V době, kdy se budou zraky tisíců diváků upírat k úžasným výkonům sportovců z celého světa, přinese ČC Praha do svých prostor projekt inspirovaný společenským a kulturním děním velkého sportovního svátku. Výstava Žijeme Londýnem! zahrne jak díla českých autorů žijících v Londýně, tak díla britských umělců a výtvarníků, kterými se Rada v Británii působících českých výtvarníků pochlubí v Praze a zároveň tu bude mít  společnou premiéru. Spiritem agens celého projektu je ČC Londýn, které v Praze představí také činnost České školy bez hranic a vzdělávacího a komunitního programu s olympijskou tematikou v Islingtonu.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Ke každé výstavě připravujeme ve spolupráci s Lucií Haškovcovou z Galerie hlavního města Prahy výtvarnou dílnu nazvanou KREATIVNÍ HRY S UMĚNÍM. Všichni příchozí mají možnost reagovat na aktuální výstavu vlastní tvorbou - na autora, jeho typickou techniku, rukopis nebo téma. Nejprve si všichni výstavu za odborného výkladu Lucie Haškovcové projdou, a poté dostanou prostor pro vlastní tvorbu. Kreativitě se meze nekladou a každý návštěvník tak má díky tomuto projektu možnost popustit uzdu nejrůznějším uměleckým nápadům. Velkou předností kreativních workshopů je předem připravený materiál. Žádný návštěvník se tedy nemusí starat o své vybavení. Vstupné na Kreativní hry s uměním je vždy zdarma. Příchod i odchod je pro všechny zájemce individuální, avšak pokud jde o školní skupiny, pak je důležitá včasná rezervace. Nejbližší výtvarná dílna se bude v naší galerii konat 19. ledna 2012.

Na přelomu roku jsme také uvedli nový hudební cyklus s názvem JUNIOR BRASS, který jsme pro vás připravili s Asociací trumpetistů České republiky, a který si klade za cíl podpořit odborné vzdělávání a propagovat mladé hudebníky. Další večer, během něhož vystoupí žáci ZUŠ Adolfa Voborského pod vedením pedagogů Marka Hubera, Lubomíra Jurníčka, Terezy Radové a Josefa Ježe, se uskuteční 17. ledna 2012. Program: Henry Purcell, Thomas Morley, John Williams, George Gershwin.

Mimo prostor naší galerie navíc chystáme již 6. ročník úspěšného literárního happeningu NOC LITERATURY, která vzniká ve spolupráci se sdružením evropských kulturních institutů EUNIC. Letos bude probíhat na Smíchově a my se na noční putování s evropskou literaturou už teď moc těšíme.Více informací naleznete na webové stránce či Facebooku noci literatury.

Naši galerii také rádi poskytujeme pro akce dalších partnerů. V poslední době se u nás například konal křest knihy Velvyslanci i bez diplomatického pasu, kterou představila její autorka Linda Štucbartová, mezinárodní vědecké symposium, které organizoval Pražský literární dům autorů německého jazyka ve spolupráci s Ústavem germánských studií Karlovy univerzity či přednáška velvyslance České republiky v Dánsku Zdeňka Lyčky o mýtech a pověstech Inuitů. Dlouhodobě spolupracujeme například s organizacemi, Česko – německý fond budoucnosti, Český dialog a Mezinárodní český klub, které u nás představují svoje projekty. Pravidelně se také zapojujeme do velkých projektů, jako jsou Designblok, Komiksfest, festival Jeden svět, Den poezie nebo Pražská muzejní noc.