Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

FASHION ROAD / DIALOGUE ACROSS BORDERS

FASHION ROAD je projekt, který Česká centra uvádějí v rámci Designbloku 2012. I móda může být prostředkem komunikace mezi kulturami.

Do letošního, v pořadí již 14. ročníku Designbloku pravidelně organizovaného spol. Profil Media, s.r.o. se zapojují také Česká centra netradičním projektem Fashion Road: Dialogue Across Borders. Evropský projekt podpořený z fondů EU pořádaný v rámci tzv. Východního partnerství se zaměřuje na současnou módní tvorbu ve vztahu ke kulturní tradici a národní identitě zúčastněných zemí. Partnerskou  zemí je Arménie. Spolu s Českou republikou  přijaly účast rovněž další země Evropské unie: Dánsko, Německo, Rumunsko, Velká Británie.

Českou republiku zde reprezentuje známý  módní návrhář Pavel Ivančic, expertní poradce za Českou republiku je Liběna Rochová.  Vedle tvorby  Pavla Ivančice  se na přehlídce představí rovněž díla zahraničních umělců;  k vidění tak budou  modely návrhářů z Arménie  (Aram Nikolyan, Gayame Soghomonyan, Kristine Avetisyan, Lusine Kostanyan, Ani Iskandaryan), Dánska  (Ida Gro Christiansen), Rumunska ( Andra Clitan), Německa (Melanie Eva Freier) a chybět nebude ani Geannine Pollazzon z Velké Británie. Po ukončení přehlídky se v říjnu letošního roku přesouvá výstava zpět  do Arménského  muzea. Zde bude tvořit součást stálé expozice.

Inspirací pro vznik modelů Pavla Ivančice se staly extrémní kontrasty Arménie: Poklid i vzruch, dramatická kombinace bohatství a chudoby.  Kolekce tak svým zvláštním způsobem reflektuje tradici této nevšední země ve spojení s moravským folklórem.  

Profesním životem Liběny Rochové se vztah k tradici prolíná od prvopočátku její tvorby. „Ctím tradici, každý by si ji měl v sobě ´chovat´,  kořeny jsou velmi důležité pro vývoj osobnosti, suverenitu a hrdost…”, sdělila z pozice odborného garanta. Před několika lety navrhovala kolekce pro ústředí lidové umělecké výroby. Čerpala inspiraci ze starých technik a užívala je, spolupracovala s řemeslníky z různých oborů. Jejich tvorbu přenášela do současného oděvu. Tato zkušenost ji inspiruje stále. “Poslední kolekce MEMORY bylo spojení části starých moravských lidových krojů se současným oděvem…”dodává Rochová. Čerpání z tradic, propojování kultur, hledání vztahů a souvislostí – to jsou hlavní důvody, které ji vedly k tomu, aby se zapojila do nevšedního projektu.

Jana Zielinski, ředitelka Designbloku uvádí: “Jsem ráda, že výstava Fashion Road, jejímiž garanty jsou za Českou republiku Liběna Rochová a Pavel Ivančic zakončí svou světovou tour právě v Praze na Designbloku. Móda je velmi důležitou součástí pražského týdne designu a módy a ve výstavě Fashion Road budeme mít možnost spatřit  modely tvůrců z nejrůznějších konců světa v interakci s návrháři  z  Arménie, která je na poli módy zatím v Čechách velkou až exotickou neznámou. Věřím, že se máme na co těšit…”

Výstava se skládá z  dvaceti  modelů instalovaných na stříbrných figurínách. Přehlídka  odstartovala v loňském roce  Arménii, následně ji zhlédli návštěvníci v Rumunsku, Německu, Dánsku, Londýně. Finální zastávkou  je Česká republika. Zajímavé a originální modely mohou návštěvníci zhlédnout v rámci Designbloku v prvním říjnovém týdnu.  

Ve středu 3. 10. 2012 ve 14 hodin se ve Šporkovském paláci uskuteční workshop spojený s debatou na téma vliv tradice na současný design. 

Debatu moderuje  Liběna  Rochová.  

Výstava  Fashion Road bude pro veřejnost přístupna ve dnech  2. – 7. 10. 2012 v Superstudiu  Designbloku (Šporkovský palác).

Hlavní organizátor Designbloku 2012: Profil  Media, s.r.o.

Organizátor projektu Fashion Road: Česká centra

Partneři projektu Fashion Road: British Council, Dánský kulturní institut, Goethe Institut, Rumunský kulturní institut, Armenian Fashion Council.

 

ČESKÁ CENTRA

________________________________________________________________________ 
Posláním Českých center je posilovat dobré jméno České republiky ve světě a prosazovat českou kulturní scénu na mezinárodním poli ve všech odvětvích - výtvarné umění, architektura, design, móda, scénická umění, film, hudba, literatura.  Jejich síť představuje 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech. Jsou příspěvkovou organizací MZV ČR. České centrum Praha je součástí sítě Českých center.

Podpora českého výtvarného umění v zahraničí patří mezi stěžejní aktivity Českých center. Vedle tradičních a již známých jmen se stále více zaměřují na prezentaci mladé umělecké scény, která získala prestižní česká ocenění a má velkou šanci zaujmout v prestižních zahraničních galeriích. Českou účast na mezinárodních veletrzích výtvarného umění v zahraničí doplňují doprovodnými programy.

Více informací:
ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikace,  komunikace@czech.cz    
Ivana Síglerová – koordinátorka PR
T: +420 234 668 251
M: +420 725 890 029