Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

JIŘÍ TUREK / CityLAB

V Českém centru Praha bude od 6. května do 11. června k vidění výstava fotografií Jiřího Turka s názvem CityLAB. VSTUP ZDARMA.

České centrum Praha se výstavou připojuje ke stejnojmennému projektu Leica Gallery Prague, který představuje fotografie Jiřího Turka nejen v kamenných galeriích, ale i ve veřejném prostoru.

Jiří Turek je citlivý portrétista - jeho portréty Davida Bowieho jsou ironické, portréty Tonyi Graves hravé, portréty Livie Klausové klasické, a přesto komorní. Turkův nový projekt CityLAB si klade cíl neméně ambiciózní než zachycení lidských osobností: postihnutí osobností měst. A to bez ikonických rozlišujících znaků jako je Eiffelovka nebo Ermitáž. Turek chce zprostředkovat atmosféru, vibrace. Trochu zašlou krásu Paříže můžete tušit z dynamického snímku starého majestátního kolotoče, Petrohradské panorama se skrývá za postavou osamělého malíře na obrovském zasněženém náměstí. Krakov je reprezentován intimním snímkem zpovědi, Vídeň se odráží v kavárenských dveřích.

Jiří Turek studoval na Institutu výtvarné fotografie a svou profesionální kariéru začal v roce 1990 ve fotografickém oddělení MF Dnes. Jako fotoreportér doprovázel prezidenta Havla po celém světě a podával zprávy o průběhu válek v Bosně a Hercegovině a v zemích bývalého Sovětského svazu. V roce 1995 se stal editorem magazínu MF Dnes a specializoval se na portrétní a módní fotografii. Od roku 1998 je na volné noze a stal se jedním z nejuznávanějších portrétních fotografů v zemi. V letech 2002 – 2006 působil v New Yorku, kde díky přispění místního Českého centra v roce 2006 vystavoval v prestižní galerii Leica.  

DOPROVODNÝ PROGRAM V ČESKÉM CENTRU PRAHA: 

17. 5. 2011, 10.00 – 17.00 / KREATIVNÍ HRY S UMĚNÍM / Celodenní výtvarná dílna připravená s Galerií hlavního města Prahy.
25. 5. 2011, 18.30 / STŘEDEČNÍ SALÓN LJUBY FUCHS / Setkání s fotografem Jiřím Turkem, ředitelkou Leica Gallery Prague Mílou Dubskou a bývalou ředitelkou Českého centra New York Monikou Koblerovou. 
---

Výstava ve veřejném prostoru probíhá od 15. května  do  15. července 2011.

V jednotlivých městských částech budou instalovány velkoplošné tisky, zachycující atmosféru evropských metropolí. Rozšíří se tak klasický koncept výstavy v galerii a fotografie osloví návštěvníky i obyvatele Prahy, kteří se mohou přenést do atmosféry Londýna, Stockholmu, Barcelony nebo Istanbulu. Městské části, kde budou fotografie umístěny, jsou vždy něčím blízké fotografovaným metropolím, např. na Kampě se setkáte s Benátkami, na Starém Městě s Paříží. Fotografie budou doprovázeny výňatky z vybraných próz jednotlivých států v jejich vlastním jazyce, paralelně pak v jazyce českém a anglickém. 

Výstavu ve veřejném prostoru budou doprovázet také dvě výstavy v kamenných prostorech - první v galerii v Českém centru Praha a druhá v domovské Leica Gallery Prague.

Záštitu nad projektem převzali Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, Ministr kultury ČR Jiří Besser, radní hlavního města Prahy pro oblast kultury a cestovního ruchu pan Lukáš Kaucký a starostové těchto pražských městských částí: Oldřich Lomecký (Praha 1), Ing. Vladislava Hujová (Praha 3), Ing. Pavel Horálek (Praha 4), Marek Ječmének (Praha 7).

Výstava v Českém centru Praha byla připravena s Leica Gallery Prague a se sdružením EUNIC.

VÍCE INFORMACÍ:  

Radka Labendz
České centrum Praha
T: 777 055 040
E: labendz@czech.cz