Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

KATICI, TY TO ZVLÁDNEŠ

Výstava o životě a díle švédské romské autorky Katariny Taikon. K vidění v Českém centru Praha 15. - 30. října a v centrále IQ Roma servis Brno od 11. listopadu do 12. prosince 2014.

Výstavu připravilo Velvyslanectví Švédska ve spolupráci s Tensta konsthall Stockholm,Českým centrem Praha, IQ Roma servis Brno a Muzeem romské kultury. Švédským iniciátorem původní výstavy o Katici je umělecká galerie Tensta konsthall ve Stockholmu. Unikátní sbírka vznikla pod kurátorským vedením Marii Lind a Angeliky Ström a představuje fenomén dětské literární postavy Katici, kterou stvořila švédská romská spisovatelka Katarina Taikon. Její autobiografická knižní série o dětství a dospívání romské holčičky vycházela mezi lety 1969 až 1981. Knížky o statečné a nezdolné Katici si získaly srdce čtenářů jak ve Švédsku, tak za jeho hranicemi.

Výstavu o Katici tvoří knižní vydání z různých zemí, originální ilustrace Björna Hedlunda, plakáty divadelních inscenací inspirované dílem o Katici, ale také televizní zpracování Katicina příběhu z roku 1979. Literární příběh o Katici se odehrává v předválečném Švédsku a začíná v dětském domově, odkud se dívka posléze dostane zpátky ke své rodině. Pražskou výstavu doplní fotografie slovensko-izraelské umělkyně a kurátorky Tamary Moyzes z cyklu „Rodinná pohoda“, které reflektují situaci, kdy mezi dítě a rodinu vstoupí dětský domov.

Na výstavě v Českém centru se podílí také Muzeum romské kultury v Brně, které zapůjčilo ze své sbírky soubor kreseb romských dětí z 1. Základní školy ve slovenských Jarovnicích. Žáci této školy doprovodili svými ilustracemi i české vydání prvního dílu série o Katici z roku 1999. Další díly v češtině zatím publikovány nebyly.

V rámci výstavy představíme rovněž ve spolupráci s Muzeem romské kultury také literární tvorbu pro děti českých romských autorů. V galerii bude připraven interaktivní čtenářský koutek, kde se děti i dospělí mohou s vybranými knížkami seznámit. 

V souvislosti s výstavou vyhlásilo velvyslanectví Švédska na začátku září literární soutěž pro žáky druhého stupně základních škol na téma „Cítit se jiný“. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen nejlepším autorům proběhne na vernisáži v Českém centru 14. 10. v 18 hodin.

Na vernisáži v Českém centru zahraje romská kapela Le Čhavendar.

Expozice o Katici poté poputuje do brněnské centrály IQ Roma servisu, kde si ji návštěvníci a klienti mohou prohlédnout až do 12. prosince.

Informace o výstavě najdete na stránkách velvyslanectví www.swedenabroad.se/praha.
Úryvek z českého překladu si můžete poslechnout na YouTube.
Pro více informací kontaktujte: Helena Stiessová, helena.stiessova@gov.se, 220 313 200

--- 

Kontakty pro novináře

Česká centra – ústředí:
Petra Jungwirthová,
tisková mluvčí Českých center
jungwithova@czech.cz
T: + 420 725 890 030
ČESKÁ CENTRA


Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

Česká centra pro oblast výtvarného umění:  

  • V roce 2013 jsme realizovali více než 300 akcí z oblasti výtvarného umění.
  • Iniciujeme a podporujeme projekty českých umělců v zahraničních galeriích.
  • Ve vlastních výstavních prostorách prioritně představujeme současnou výtvarnou scénu s propojením na místní umělce a instituce.
  • Realizujeme kurátorské cesty a cesty novinářů ze zahraničí do ČR.
  • Podporujeme rezidenční pobyty českých umělců do zahraničí.
  • jsme partnery Ceny Jindřicha Chalupeckého a řady dalších prestižních ocenění.
  • Podporujeme českou účast na mezinárodních veletrzích výtvarného umění a realizujeme doprovodné programy (diskuse, workshopy…).