Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

SVĚTOVÉ UDÁLOSTI JANA ŠIBÍKA

Výstava velkoformátových fotografií Jana Šibíka je k vidění v Českém centru Praha od 3. března do 2. dubna 2016.

 

Výstava představí Šibíkovy doposud nezveřejněné fotografie 

Po úspěšné prezentaci mapující 21. ročníků soutěže Czech Press Photo přicházejí Česká centra s další výstavou zaměřenou na téma více než aktuální. Fotoreportér Jan Šibík, který pravidelně navštěvuje ohniska konfliktů a humanitárních katastrof, představí svá díla v galerii v Rytířské od 3. března do 2. dubna 2016. Některá z nich budou k vidění vůbec poprvé. Výstava začíná nejprve v Praze, následují prezentace v Berlíně, Vatikánu a Istanbulu. Jedná se o další projekt určený pro zahraniční prezentaci, který vznikl ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky. 

Světové události Jana Šibíka je úplný název retrospektivní výstavy českého fotoreportéra, který zdokumentoval pád Berlínské zdi, sametovou revoluci v Československu, ale i uprchlíky v severofrancouzském Calais na cestě do Velké Británie. Za svůj život podnikl více než dvě stě reportážních cest, zachytil historické okamžiky, dokumentoval války i lidskou bídu. Poslední roky vede Jan Šibík fotografické workshopy jak v České republice, tak v zahraničí.

Soubor osmdesáti fotografií, které budou vystaveny v galerii Českého centra Praha v Rytířské, vznikal v letech 1990–2015, přičemž 13 snímků je vystaveno vůbec poprvé. Velké, širokoúhlé fotografie se zpříma dívají lidem do očí a s dokonalou přesností zachycují emoce – fanatismus, zuřivost, zoufalství. Občas naději. Před zraky návštěvníků se rozprostírá škála humanitárních katastrof devadesátých let: hladomor v Súdánu, Somálsku a Etiopii, válečné konflikty ve Rwandě, Čečensku,  Kosovu, Albánii a Palestině, zemětřesení v Turecku, masakry v Sieře Leone. Výstava rovněž obsahuje fotografie z ničivé vlny tsunami, války v Iráku, Afghánistánu a Libérii, zachycuje bídu v utečeneckých táborech v Angole, zemětřesení na Haiti, krizi na východní Ukrajině a současný exodus uprchlíků do Evropy. Musel jsem jezdit do oblastí vypjatých situací, abych udělal silné fotky, ale nikdy jsem nejezdil na cesty kvůli vzrušení z nebezpečí,“ říká autor snímků Jan Šibík a dodává: „Může za to věk. Už nemusím dokazovat, že na to mám.“ Jan Šibík se v současnosti věnuje tématu uprchlíků. „Naše noviny jsou zaplaveny dezinformacemi,“ dodává. „Irituje mě nesnášenlivost Čechů, která je paradoxní. Zatímco v Calais je několik tisíc běženců, místní jim donesou jídlo nebo si s nimi promluví, u nás je jich pár, jsou zavření pod zámkem a lidé se jich bojí.“ Šibíkovy fotografie mají nadhled. Skrývají „něco víc“ než pouhou konkrétní událost. Vypjaté scény jsou tvrdě realistické, šokující.

Koncept výstavy navazuje na úspěšný projekt s názvem Ďábel v nás, pro účely zahraniční prezentace je však zcela mimořádně obohacen o soubor fotografií, které zachycují současný exodus uprchlíků do Evropy a doposud nebyly nikde vystaveny. Jedním z podnětů ke vzniku této výstavy bylo upozornění českého velvyslanectví při Svatém stolci: Papež František vyhlásil letošní rok „Rokem milosrdenství“.

„Silný přesah do oblasti lidských práv přímo vybízí ke spolupráci s festivalem Jeden svět, který je s danou tematikou neodmyslitelně spjat a v jehož rámci se výstava Českých center koná,“ uzavírá Zdeněk Lyčka, pověřený řízením Českých center.

 

MEDAILON AUTORA

Jan Šibík (*1963 v Praze) je jedním z nejvýznamnějších současných reportážních fotografů, držitelem řady prestižních ocenění a porotcem mnoha významných mezinárodních fotografických soutěží. V soutěži WORLD PRESS PHOTO se umístil na třetím místě v kategorii Sportovní příběhy.

V soutěži CZECH PRESS PHOTO, určené českým a slovenským fotografům, získal v různých kategoriích celkem čtyřicet pět ocenění, z toho dvakrát hlavní cenu. Třikrát byl oceněn v soutěži Fuji Press Photographer. Dvakrát získal hlavní cenu na mezinárodní soutěži fotografických kalendářů Golden Prisma Award. Jan Šibík je také laureátem Ceny 1. června, kterou uděluje město Plzeň za šíření myšlenek demokracie a obhajobu lidských práv.

V roce 2000 zorganizoval humanitární akci „Podejte ruce dětem ze Sierry Leone“, během níž se podařilo vybrat pro postižené děti 1 100 000 korun, v roce 2005 uspořádal humanitární akci „Chci ještě žít!“ na pomoc nemocným AIDS v ukrajinské Oděse, která přinesla 1 000 000 Kč. Fotograf vydal tři fotografické publikace: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001) a knihu Stories (2006), která mapuje jeho práci v letech 2001–2005.

 


Informace o výstavě

Světové události Jana Šibíka
Organizátor: Česká centra, Ministerstvo zahraničních věcí, Jeden svět 
Adresa: České centrum Praha, Rytířská 31, Praha 1 

Otevírací doba 
PO – PÁ 11–18
SO 11–17
VSTUP VOLNÝ

Kontakt pro novináře: 
Oddělení komunikace a marketingu
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251. 


Česká centra v oblasti výtvarného umění 

  • Podporují účast českého zastoupení na významných mezinárodních přehlídkách, výstavách,realizují doprovodné programy s výtvarnými umělci.
  • Jsou partnery významných českých soutěží z oblasti výtvarného umění (Cena Jindřicha Chalupeckého, Cena Věry Jirousové, Cena kritiky za mladou malbu, Bienále Brno). Vítězům cen zajištují zahraniční rezidenční stáže.
  • Iniciují a podporují projekty českých umělců v zahraničních galeriích.
  • Ve vlastních výstavních prostorách prioritně představují současné výtvarníky s propojením na místní umělce a instituce.
  •  V roce 2015 se instituce podílela na realizaci více než tří set akcí z oblasti umění s mezinárodním přesahem a podpořila bezmála 1 500 českých začínajících i renomovaných umělců.


ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména českou kulturní scénu a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 světových městech na třech kontinentech. Od srpna roku 2015 vede Česká centra Zdeněk Lyčka. 

 


Tisková zpráva v PDF