Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

VÁCLAV HAVEL OBJEKTIVEM JIŘÍHO JÍRŮ

Výstava s podtitulem Foto-obrazy z raného období prezidenta Havla bude v galerii Českého centra Praha k vidění od 2. září do 2. října 2015.

Celkem bude k vidění 43 kolorovaných fotografií, pro které autor užívá termín foto-obrazy. Některé budou vystaveny vůbec poprvé. Autorem koncepce a kurátorem výstavy je Jiří Jírů, jediný oficiální fotograf Václava Havla. Organizace a přípravy se ujala Česká centra. 

DOKÁŽE ZASTAVIT a VRÁTIT OKAMŽIK

Ojedinělé snímky renomovaného českého fotografa Jiřího Jírů zachycují Václava Havla v jeho roli prezidenta republiky, od roku 1993. Koncept nynější výstavy vychází z prezentace z roku 1995 „Dva roky na Hradě“, která se konala v Domě U Černé Matky Boží. Současně vydal Jírů fotografickou publikaci HAVEL s předmluvou Miloše Formana.  Kniha se stala de facto součástí původní výstavy a v roce 2008 získala první cenu na fotografickém festivalu v italském Orvietu, v kategorii Historická kniha.  

VÁCLAV HAVEL – PREZIDENT NEKONEČNÉHO POHYBU 

Na výstavě v Českém centru Praha představí autor své sedmileté působení z pozice hradního fotografa, jímž byl mezi lety 1993 – 2000. Celkem zde bude k vidění 43 kolorovaných fotografií. Návštěvník zhlédne snímky, které nebyly doposud na žádné výstavě prezentovány,  například Boris Jelcin na Pražském hradě nebo návštěva prezidenta Havla v bytě u Henryho Kissingera v New Yorku.  Vedle toho se zde samozřejmě objeví i slavné momenty zachycující Václava Havla po boku královny Alžběty či první ženy Olgy. Nedílnou součástí prezentace budou dnes již legendární fotografie Václava Havla se skupinou Rolling Stones nebo se spisovatelem Bohumilem Hrabalem a americkým prezidentem Billem Clintonem v pražské pivnici „U Tygra“. 

MISTR NOVÉHO FOTOGRAFICKÉHO SURREALISMU

Kritiky se shodují v názoru, že fotografie Jiřího Jírů nelze s klidným srdcem prohlásit za ryze dokumentární. Autor používá svoji jedinečnou techniku, kterou nazývá „hint-tint“.  „Z původních barevných negativů zhotovuji černobílé zvětšeniny, které tónuji do sépiové barvy a nakonec ručně koloruji některé detaily podle původních barev“, vysvětluje Jiří Jírů. Bruselský novinář a kritik umění Peter Ferril píše: „V momentu, kdy si divák všimne barevného detailu, musí se jeho oko přeorientovat a ‚číst´ fotografii úplně jiným, zcela novým způsobem. Vzniká tak realita do značné míry surreálná nebo alespoň hyperreálná. Efekt je zneklidňující.“ Sám autor upřesňuje, že se snaží ochránit divákovy smysly před drsným výbuchem všech barev a neomezit jeho imaginaci. 

SEDM LET PO BOKU PRVNÍHO ČESKÉHO PREZIDENTA

Z titulu své funkce oficiálního fotografa prezidenta republiky měl Jírů na Hradě svou kancelář, byl v kontaktu s prezidentem téměř každý den, a mohl tak dokumentovat i víceméně soukromé aktivity. Zároveň prezidenta doprovázel na téměř všechny jeho zahraniční cesty. Ty mu přinesly nejen stovky snímků a zajímavých setkání, ale především příležitost zblízka poznat a zachytit mimořádnou charismatickou osobnost našich moderních dějin. Díky tomu se bývalý dramatik Václav Havel objevuje jako protagonista v kontinuální produkci, kterou nese napříč Evropou a celým světem. Práce Jiřího Jírů pro Kancelář prezidenta republiky je dnes uložena v hradním archivu. Rozsáhlý fond je tvořen více než třemi tisíci originálních a digitalizovaných negativů. Autor výstavy pracuje s kontrastem slavných a méně známých fotografií. Nemá v úmyslu vést diváka k odpovědi, jaký byl Václav Havel, ale akcentuje pojem vztahu, skrytého a odhaleného, neboť i tyto aspekty s filozofemi politikem Václavem Havlem souvisejí. Toto je jeden z hlavních důvodů, proč výběr fotografií probíhal intuitivně a ne podle předem stanoveného klíče. Tomuto záměru odpovídá i název výstavy. Jedná se o celistvý průřez částí prezidentského období s cílem vyvrátit jednostranné nazírání na Havla. Tím je výstava jedinečná: její podstata spočívá v unikátnosti momentů a jejich zachycení. 

Výstava exkluzivně připravená pro galerii Českého centra Praha doposud nebyla v této míře a rozsahu představena. Sám Jiří Jírů si nejvíce považuje snímků Václava Havla z pivnice „U Tygra“ nebo scénu z Nového Zélandu, na kterém Havel pozoruje stádo ovcí nebo další, kde tančí sambu v Brazílii. U druhého jmenovaného snímku objasňuje autor výstavy okolnosti jeho vzniku: „Během naší oficiální návštěvy Nového Zélandu bylo pro pana prezidenta připraveno překvapení v podobě ukázky přesunu stáda ovcí, k němuž se používají speciálně vycvičení psi. Z pohledu fotografa bylo paradoxně nejtěžší zkoordinovat moji práci, a přítomnost ostatních členů doprovodného týmu. Pro dosažení optimálního efektu portrétu totiž neměli být na fotce vidět“. 

DOPROVODNÁ FOTOPUBLIKACE

Při příležitosti konání výstavy v Českém centru Praha sice nebude vydáván speciální katalog, návštěvníci však přesto nezůstanou ochuzeni.  Mohou zakoupit katalog „Photomix“ z výstavy Jiřího Jírů (Staroměstská radnice, 2014). Katalog obsahuje průřez tvorbou, a to včetně klíčových snímků V. Havla. Cena: 150,- Kč (pouze pro účely prodeje u této výstavy).Zároveň autor vlastním nákladem vydává pohlednici s oficiálním portrétem Václava Havla, který dosud nebyl publikován.
JIŘÍ JÍRŮ Většinu svého profesního života působil Jiří Jírů na poli žurnalistické fotografie. Začínal v 60. letech. V roce 1968 emigroval do Belgie. Dlouhodobě pracoval pro řadu světových magazínů. Jeho portfolio zahrnuje prestižní tituly: The Times, Telegraph Magazine, Paris Match, Herald Tribune, LIFE, Sports Illustrated, Art news, Fortune, National Geographic, Business Week, New York Times, People, TIME, Newsweek, a další a agentury Black Star a Corbis-Sygma. Mezi lety 1993 – 2000 pracoval jako oficiální fotograf hlavy státu.Jiří Jírů je jeden z nemnoha českých fotografů, kteří se prosadili v tvrdé konkurenci a dokázali se udržet na celosvětové úrovni. 

    

 

 

Kontakt pro novináře:  

Česká centra – ústředí
Petra Jungwirthová,
tisková mluvčí Českých center
M: jungwithova@czech.cz
T: + 420 725 890 030